Zamek Piastowski, a w nim Muzem Gliwickie

Gliwice to dobrze znana miejscowość, zwłaszcza miłośnikom kultury historii i sztuki. Znajduje się w województwie śląskim na terenie Górnego Śląska (przejdź na wikipedie), a niedaleko płynie rzeka Kłodnica. To ciekawe miasto pod względem zabytków, historii oraz legend, zapisanych na kartach historii na przestrzeni wieków. Zapiski na jego temat sięgają czasów wczesnego średniowiecza. Na terenie miasta znajdują się liczne budowle, cieszące się statutem zabytków, a także kościoły. Między innymi Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła. Jest to konstrukcja z końca XIX wieku, doskonały przykład architektury neogotyckiej. W świątyni znajdują się wspaniałe organy, dlatego często dobywają się tu koncerty organowe. To idealne miejsce dla melomanów i fanów muzyki organowej. Jest także kościół Wszystkich Świętych, pochodzący z XV wieku, w stylu gotyckim. Wyróżniają go gwiaździste sklepienia i barokowy wystrój wnętrza.

Na terenie Gliwic jest też Muzeum Gliwickie. Znajduje się w murach Zamku Piastowskiego, przez niektórych zwanego Dworem Cetrczów. Sama budowla pochodzi z okresu renesansu i jest wyjątkowo piękna. Dzięki renowacji w połowie XX wieku, dziś pełni ważne funkcje historyczne i kulturalne. Między innymi jest siedzibą muzeum. Z samym zamkiem oraz jego ówczesnymi właścicielami krążą liczne legendy, które są wyjątkowo ciekawe, warto więc zajrzeć. To miejsce w którym odbywają się także wystawy i spotkania, cieszące się dużą popularnością. Wtedy to baza noclegowa znacznie się uszczupla i planując przyjazd w tych terminach trzeba pamiętać o wcześniejszej rezerwacji. Noclegi to komfortowe możliwości zakwaterowania, pensjonaty, apartamenty, hotele. Mimo, że nie jest to miejscowość typowo turystyczna, możliwości noclegowe są duże, a ceny przystępne zwłaszcza przy rezerwacji z wyprzedzeniem czasowym (przejdź na meteor).

Popularna jest także tutejsza Palmiarnia. Będąc tu za niewielkie pieniądze można poczuć się jak w lesie tropikalnym. To za sprawą licznych okazów roślin egzotycznych, które ciężko spotkać gdzieś indziej. Niektóre mają wiele lat. To miejsce z pewnością warte odwiedzenia i jedno z ciekawszych w Gliwicach. Na górze jest miła kawiarnia, której można odpocząć i nacieszyć się okolicą na tarasie widokowym. To dobre miejsce, zwłaszcza na weekendowy wypad z rodziną i przyjaciółmi. Dobra alternatywa na spędzenie wolnego czasu w nietypowy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>