Wspaniałe Stare Miasto w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała to jedno z ciekawszych pod względem turystycznym miast na Śląsku. Trzeba co prawda przyznać, że raczej zapomniane. Nie jest to bynajmniej oczywisty kierunek wyjazdów urlopowych. To błąd, ponieważ miasto może być nie tylko początkiem wędrówek górskich (Beskid Mały i Śląski), ale także samo oferuje wiele ciekawych miejsc. Godne uwagi jest zwłaszcza tutejsze zabytkowe Stare Miasto.

W chwili obecnej Stare Miasto w Bielsku to nie tylko najstarsza część miasta, ale także i osiedle. Bielskie Stare Miasto wyróżnia się przede wszystkim tym, że posiada bardzo charakterystyczny układ urbanistyczny. Bielsko-Biała to miasto stosunkowo młode, bowiem zostało założone na początku lat pięćdziesiątych. Jednak zarówno Bielsko, jak i Biała istniały o wiele wcześniej. Dzisiejsze Stare Miasto to nic innego jak historyczna podstawa Bielska.

Miasto to zostało zbudowane na tzw. Wzgórzu Miejskim już pod koniec XIII wieku. Samo Wzgórze Miejskie ma powierzchnię około 4 hektarów. Na środku Starego Miasta znajduje się prostokątny rynek. W XVII wieku doszło w mieście do pożarów, które całkiem spaliły miejscowość. Dopiero wtedy zaczęto budować murowane kamienice mieszczańskie. Wcześniej wszystkie budynki poza kościołem i zamkiem były wykonane z drewna. Przy budowie miasta zwracano w średniowieczu dużą uwagę na jego walory obronne. Z tego względu już na początku XIV wieku wybudowano mury obronne, później powstały palisady, baszty oraz trzy bramy. W biegu czasu dochodziło do różnych zmian. Jednak aż do XIX wieku Stare Miasto było jednoznacznym centrum, zarówno kulturalnym, jak i administracyjnym i gospodarczym Bielska. Od 2003 starówka w Bielsku-Białej jest systematycznie rewitalizowana. To miejsce, które naprawdę warto odwiedzić podczas urlopu w Bielsku-Białej albo okolicy tego pięknego miasta.

Obecnie starówka cieszy się znowu dość dużą popularnością. Nie tylko turyści, ale także i mieszkańcy chętnie zaglądają na Stare Miasto. Przyczyniają się do tego liczne imprezy kulturalne na Rynku i punkty gastronomiczne. A jak wygląda sytuacja, gdy chodzi akurat o zaplecze noclegowe? Zasadniczo turyści mogą być zupełnie spokojni. Baza noclegowa Bielska-Białej to nie tylko pensjonaty i hotele, ale także kwatery prywatne i bardzo ekskluzywne apartamenty. Dostępne są w atrakcyjnych lokalizacjach w mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>