W krainie jezior – Kaszuby

Niejednokrotnie o powodzeniu wyjazdu turystycznego czy to na wakacje, czy tylko na krótki urlop decyduje baza noclegowa, jaką dana miejscowość ma do zaoferowania swoim gościom. Nocleg to bardzo ważny element wakacji, szczególnie dla osób ceniących wygody i wysoki standard. W sezonie najatrakcyjniejsze miejscowości mają najczęściej bardziej poszerzoną ofertę niż poza nim. Kaszuby są jednym z regionów, który przez cały rok jest przygotowany na przyjazd gości zarówno z Polski jak i z zagranicy. Położone są one w północnej Polsce i są częścią Pomorza. Mieszkańcy tych stron posługują się językiem regionalnym, zwanym kaszubskim. Ruch turystyczny koncentruje się w najbardziej atrakcyjnych częściach tego pięknego zakątka Polski.

Oprócz typowych form wypoczynku, takich jak wczasy pobytowe, zwiedzanie zabytków wielu turystów przyjeżdża tutaj, aby w otoczeniu przyrody zbliżonej do pierwotnej, poszukać ciszy, spokoju i wytchnienia od codzienności. Kaszuby idealnie się do tego nadają. Stwarzają warunki do wędrówek górskich, turystyki konnej, rowerowej a nawet kajakowej. Dla amatorów wędkowania kaszubskie jeziora to prawdziwy raj. Warto dodać, że Kaszuby są jednym z niewielu miejsc w Polsce związanych z zabytkami sztuki ludowej. Najważniejszym miastem są Kartuzy. W Muzeum Kaszubskim można zobaczyć imponujące zbiory kultury Kaszubów, a w pobliskiej wsi Chmielno piękną ceramikę. Pomiędzy Kartuzami a Kościerzyną rozciąga się najpiękniejszy fragment Kaszub. Ze względu na liczne, urocze jeziora i urozmaiconą rzeźbę terenu nazywany jest Szwajcarią Kaszubską. Obszar ten jest pod ochroną Kaszubskiego Parku Narodowego. Na południe od Kościerzyny znajduje się Wdzydzki Park Krajobrazowy. Przyjazd tutaj to bardzo dobry pomysł. Niezapomnianym przeżyciem jest poznanie tradycji Kaszubów, usłyszenie języka jakim się posługują na co dzień, przechadzka po najstarszym skansenie w kraju, w którym wystawiono oryginalne chaty wraz z wyposażeniem, a może nauczenie się haftu. Możliwości jest tak dużo, że kilka dni może nie wystarczyć, aby to wszystko zobaczyć. Zdecydowanie Kaszuby to miejsce na dłuższy odpoczynek – warto przy planowaniu podróży w ten region postarać się o dłuższe wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>