Ucieczka z betonowej dżungli do Okuninki

Raz na jakiś czas dobrze jest opuścić miasto i uciec gdzieś daleko. Nam najlepiej wypoczywa się nad zbiornikami wodnymi. Na naszej stronie na pewno udało się Wam odnaleźć artykuł dotyczący wypoczynku w Mrągowie. W dzisiejszym wpisie chcemy zaprezentować Wam malutką miejscowość, o której z pewnością nie każdy słyszał.
Okuninka to niewielka wioska, licząca zaledwie czterystu stałych mieszkańców, położona w magicznej krainie jaką jest Polesie Lubelskie. O jego magii śpiewano już w pieśniach przedwojennych, które są wielu z nas doskonale znane. Już wtedy podziwiano niezwykle dziką i nieujarzmioną przyrodę, która potrafiła zadziwić każdego. Malownicze jeziora śródleśne, torfowiska, bogate siedliska, różnorodna fauna i flora wciąż przyciągają rzesze gości. Nie jest to miejsce głośne, w którym wieczorem imprezuje się w dyskotekach. To prawdziwa oaza ciszy i spokoju, która potrafi ukoić i skłonić do refleksji.

Okuninka swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim położeniu nad brzegiem jeziora Białego. To liczące ponad 100 hektarów jezioro, jest największym zbiornikiem wodnym na terenie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. W okresie letnim, na piaszczystych plażach wypoczywa tysiące turystów, spragnionych słonecznych jak i wodnych kąpieli, w przyjemnie chłodnych wodach jeziora Białego, które jest także rajem dla miłośników wodnego szaleństwa i wędkarstwa. Na miejscu można wypożyczyć między innymi kajaki, łodzie wiosłowe oraz rowerki wodne. Miejscowe wody są siedliskiem wielu gatunków ryb, wśród których najliczniejszymi są okonie. To właśnie od tych ryb narodziła się nazwa letniska.

Jednak Okuninka to miejsce, w którym można również aktywnie spędzić czas nie tylko latem, ale również jesienią, gdy pobliski Sobiborski Park Krajobrazowy staje się prawdziwym oceanem kolorowych liści. Nie mniej pięknie prezentuje się Poleski Park Narodowy, który jest ostoją dzikości Polesia Lubelskiego. Wbrew pozorom, można tu spędzić także fantastyczne ferie zimowe. Ośnieżone lasy, zlodowacone jeziora tworzą niezapomnianą scenerię podczas kuligu drewnianymi saniami ciągniętymi przez konie.

Komfortowemu wypoczynkowi sprzyja z pewnością atrakcyjne zaplecze noclegowe. Goście mogą wybierać wśród przytulnych i luksusowych pensjonatów, a także hoteli. Wiele miejsc jest gustownie urządzonych, a widok z okien na Jezioro Białe sprawia, że nie chce się wracać do szarej rzeczywistości.

3 komentarzy

  1. Grażyna80

    W Okunince człowiek może poczuć spokój i ciszę, wypocząć psychicznie i fizycznie – świetne miejsce. A i widoki z miejsca, gdzie miałam nocleg przepiękne 😉

    Odpowiedz
  2. narcyz

    W ogóle Okuninka jest super miejscem na urlop, polecam wszystkim

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>