Opera Leśna w Sopocie

Wszystkim miłośnikom muzyki, Sopot przede wszystkim kojarzy się z corocznym międzynarodowym festiwalem piosenki, który odbywa się w Operze Leśnej. Nic dziwnego, gdyż festiwal ten odbywa się tam od 1963 roku do dziś (z przerwą ze względu na sytuację polityczną w kraju w latach 1981-1983). Przez lata festiwal kilkakrotnie zmieniał swą nazwę. Początkowa był to Międzynarodowy Festiwal Piosenki, w latach 1977-1980 jego nazwa brzmiała Międzynarodowy Festiwal Interwizji, od roku 1984 (czyli po 3-letniej przerwie) wrócono do pierwotnej nazwy, którą w roku 1992 zmieniona na Sopot Festival, w roku 2012 na Sopot Top of the Top Festival, a w roku 2014 na Polsat Sopot Festival. I choć Sopot przyciąga gości także swoim uzdrowiskowym klimatem, zabytkami oraz bliskością morza, to jednak festiwal jest jego znakiem rozpoznawczym. W okresie trwania imprezy Sopot przeżywa prawdziwe oblężenie, a noclegi w tym czasie są rezerwowane nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (można to zrobić tu: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,sopot,0.html). Nie byłoby jednak festiwalu w Sopocie, gdyby nie Opera Leśna – przepiękny amfiteatr, zlokalizowany na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ( zobacz park tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Trojmiejski_Park_Krajobrazowy), a dokładniej w kompleksie leśnym – Lasy Oliwskie.

Opera Leśna powstała w roku 1909 i zajęła powierzchnię 4 ha. Charakterystyczną cechą amfiteatru jest bardzo dobra akustyka oraz niezwykle atrakcyjna lokalizacja (Opera jest niejako wtopiona w leśny krajobraz). W latach 2009-2012 obiekt został zmodernizowany, w chwili obecnej może pomieścić 5047 widzów, a po złożeniu przednich sektorów – 5579 widzów (miejsca stojące i siedzące). Amfiteatr posiada scenę o głębokości 19 m i powierzchni 430 m2. Scena i orkiestron mogą pomieścić orkiestrę nawet składającą się ze 100 osób. Choć Opera kojarzy się głównie z festiwalem piosenki, to organizowane są tutaj także koncerty muzyki poważnej, koncerty bluesowe, rockowe, pokazy mody. W pierwszych latach po wybudowaniu amfiteatru, na jego deskach były wystawiane spektakle teatralne, operetki, opery. Od 1924 zorganizowano tu Festiwal Wagnerowski. W czasie II wojny światowej poziom prezentowanych tu przedstawień spadł, a Opera zaczęła służyć jako miejsce spotkań organizacji Hitlerjugend, BdJ i KdF. Po wojnie, aż do 1961 roku scena Opery Leśnej, była rzadko wykorzystywana. Od roku 1961 zaczęto znowu wystawiać na jej deskach opery i organizować koncerty. Odwiedzenie Opery Leśnej to obowiązkowy punkt programu, podczas każdego pobytu w Sopocie.

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>