Kościół Pokoju w Świdnicy

Jeśli zdecydujemy się odwiedzić położoną w województwie dolnośląskim [więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_dolno%C5%9Bl%C4%85skie] Świdnicę, koniecznie powinniśmy zobaczyć najsłynniejszy jej zabytek – Kościół Pokoju. Zbudowany w wyznaniu protestancko-augsburskim w latach 1652-1657 Kościół Świętej Trójcy stanowi jeden z najcenniejszych dorobków sakralnych całego Dolnego Śląska. Zarezerwujmy więc noclegi w Świdnicy [info: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,swidnica,0.html] i wybierzmy się tam na urlop.

To zaszczytne miano Kościołowi Pokoju w Świdnicy przypisuje się nie bez powodu. Okazuje się, że budowla ta jest największym kościołem drewnianym w Europie, który ponadto przykuwa uwagę swoją niebanalną, oryginalną formą. Dodatkowy powód do chluby dla mieszkańców Świdnicy stanowi fakt, że Kościół Pokoju doceniony został przez Światowe Dziedzictwo Kultury UNESCO i wciągnięty na jego listę.

Historia budynku sięga zakończenia wojny 30-letniej, a konkretniej tzw. pokoju westfalskiego, na mocy którego wierni wyznania ewangelickiego otrzymali pozwolenie na wybudowania świątyni według ściśle określonych zasad. Nie mogli oni w swoich pracach używać materiałów innych niż tworzywa nietrwałe, takie jak drewno, słoma czy glina. Dodatkowo kościół nie mógł posiadać dzwonnicy oraz nawet znajdować się na terenie murów miasta. Stosując się do określonych wytycznych, ewangelicy rozplanowali budowę swojej świątyni na planie krzyża greckiego. Wewnątrz wybudowano jedną nawę. Całość pokryta została płaskim drewnianym stropem, za to bogato polichromowanym. Ponadto pozwolono sobie na wybudowanie polichromowanych i bogato zdobionych loży, znajdujących się między emporami.

Bogate zdobienia charakterystyczne dla barokowego stylu architektonicznego były dużym odejściem od protestanckiego kanonu, który charakteryzował się raczej prostotą i pewnego rodzaju surowością. Wnętrze szczególnie uatrakcyjniają bogate zdobienia ołtarza głównego, chrzcielnicy, ambony, organów czy wspomnianych wcześniej loży.

Obecnie na terenie kościoła znajduje się dodatkowo dzwonnica oraz szkoła. Oba obiekty wybudowane zostały z zachowaniem właściwego zmysłu architektonicznego i same w sobie posiadają dużą artystyczną wartość. Do budynku przyłączony jest również cmentarz, na którym pochowani zostali wybitni i zasłużeni mieszkańcy Świdnicy.

Kościół Pokoju stanowi obiekt turystyczny dostępny dla zwiedzających już po uiszczeniu zapłaty za bilet, która wynosi 5-10 zł. Od kwietnia do października obejrzeć go można od godziny 9:00 do 18:00 od poniedziałku do soboty i od 11:30 do 18:00 w niedzielę. W pozostałe miesiące w roku otwarty jest tylko po uprzedniej rezerwacji telefonicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>