Historia Gdyni

Miasto Gdynia słynie z rozbudowanej bazy noclegowej, lecz wybierając się do tego pięknego miasta należy skupić się nie tylko na szukaniu noclegu w Gdyni. Warto zagłębić się również w ciekawej historii.

Pierwsze zapiski dotyczące części Trójmiasta datowane są na wiek XIII. W tym czasie wieś Gdynia była własnością cystersów z Oliwy. Następnie należała do Jana z Różęcina, następnie on podarował ją sprowadzonemu przez siebie do Kartuz zakonowi kartuzów. Pierwsze centrum towarzysko-handlowe zostało utworzone w 1414 roku przy ulicy Portowej. Po ustaleniu pierwszego sołtysa powiększono teren Gdyni o pobliskie łąki. Do I rozbioru Polski w roku 1772 miejscowość należała do kartuzów. Po tym czasie znajdowała się pod panowaniem naszych pruskich zaborców. W ich władaniu trwała przez 150 lat, aż do końca I wojny światowej. Po odzyskaniu Gdyni w 1918 roku, zaczęła pełnić ona funkcje letniskową. Pierwszym wójtem rok później został Jan Radtke. W tych czasach rozpoczęto budowę portu morskiego. Głównym projektantem był inżynier Eugeniusz Kwiatkowski. Port tymczasowy został otwarty w kwietniu w roku 1923. W sierpniu tego roku przypłynął tam pierwszy statek. Był to SS Kentucky. W roku 1926 Gdynia uzyskała prawa miejskie. Liczyła wtedy 12 000 mieszkańców. Liczba mieszkańców zwiększała się ciągle, w roku 1936 liczyła 83 000, a w 1939 aż 127 000. Działo się tak, ponieważ Gdynia stała się miastem z bogatym życiem kulturalnym oraz wieloma miejscami pracy. W roku 1939 miasto przejęli niemieccy okupanci, którzy nadali mu nazwę Gotenhafen. Oznacza to dosłownie Port Gotów. Prawie cała ludność polska została wysiedlona. Wydarzenia związane z II wojną światową spowodowały zniszczenie dotyczące portu oraz miasta. Pomnik Ofiar Grudnia ’70 upamiętnia strajk przeciwko istniejącemu porządkowi politycznemu. W latach 70. zostały otwarte liczne muzea, na przykład Muzeum Oceanograficzne lub Muzeum ORP Błyskawica. W 1987 roku Gdynię odwiedził papież Jan Paweł II. Pierwsza linia promowa do Karlskrony została otwarta w 1990 roku. Zloty żaglowców odbywały się w latach 1992, 2003 oraz 2009. Gdynia słynie również z bogatego życia kulturalnego, dlatego w 2000 roku Teatrowi Miejskiemu została nadana nazwa Witolda Gombrowicza. W 2009 roku odbył się jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. Gdynia słynie również z najwyższego budynku mieszkalnego Sea Towers, pod który w 2006 roku został wmurowany kamień węgielny.

Gdynia zaprasza, oferując turystom bogatą bazę noclegową. Miejsce do spania można tu znaleźć w hotelach, hostelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych, a nawet na polu namiotowym. Każdy, nawet najbardziej wymagający turysta, znajdzie tutaj miejsce odpowiadające jego wymaganiom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>