Bytów – tętniący życiem w czasie wakacji

Wybierając się na wakacje na Pomorze Gdańskie, często mamy na myśli morze oraz różnego rodzaju atrakcje z nim związane, jednak znacznie rzadziej zdarza się nam jechać w te rejony, aby po prostu pozwiedzać zabytki, poznać kulturę, oraz odkryć coś nowego. W chwili obecnej coraz bardziej popularnym kierunkiem wyprawy na północ Polski są Kaszuby. Należą do rejonu kulturowego Polski z innym językiem, i silnym poczuciem odrębności kulturowej wśród mieszkańców tego obszaru. Tutejsze poczucie przynależności jest na tyle silne, że mieszkańcy zapytani kim są, mówią że są Kaszubami – nie Polakami. Warto poznać to miejsce ze względu na swoją wartość historyczną.

Miejscowością leżącą na Kaszubach i mogącą nam zapewnić dość ciekawe przeżycia jest Bytów, będący miastem o dość małej ilości mieszkańców – wynoszącej 17 tysięcy. W chwili obecnej posiada bardzo liczne zabytki, takie jak zamek z XV wieku, który pełni tutaj rolę turystyczną, kulturową oraz noclegową. Został zbudowany jeszcze za czasów Zakonu Krzyżackiego, kiedy to miejscowość ta była jeszcze bardzo słabo zaludniona. Po przegranej Bitwie pod Grunwaldem Władysław Jagiełło (więcej w spisie wikipedii) zajął zamek i przekazał go w lenno Księciu Pomorskiemu Bogusławowi VIII. Jest on również częścią tutejszej bazy noclegowej (więcej w spisie meteora), a w jego wnętrzu znajduje się hotel, dający przyjezdnym możliwość poczucia się tutaj jak dawni królowie i książęta.

Miejscowość ta pozwoli nam poznać tutejszą kulturę, sposób bycia oraz inne ciekawostki na temat Pomorza. Jeżeli chcemy wczuć się w klimat Kaszub (więcej w spisie bloga), powinniśmy również wybrać się do Szymbarku, który jest ośrodkiem tej tradycji. Podczas wyjazdu na wycieczkę powinniśmy zrobić sobie plan, który pozwoli nam na bardzo efektywne spędzenie czasu oraz zabranie odpowiedniej ilości bagażu w stosunku do długości pobytu, co jest najważniejszym aspektem każdej podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>